Budovanie príťažlivosti cez telefón (Cliffganger efekt)
Pozeráš fantastický akčný seriál, kde sa hlavná postava snaží vyškriabať na útes, aby prežila. Spadne dole alebo dopadne všetko dobre? Napätie graduje, nechýbajú zimomriavky, no bohužiaľ, rozuzlenie v ďalšej epizóde a ty musíš týždeň počkať.
Ak si o tomto efekte nikdy nepočula, nejde len o napätie. Je starou známou vecou, že ľudia si skôr zapamätajú nedokončené alebo prerušené veci, ako to, čo dokončili. Psychologické vysvetlenie je jednoduché, náš mozog skrátka neznáša nedokončené príbehy a vynakladá obrovské úsilie, aby ich dokončil.
Skvelým príkladom je, keď ti v hlave neustále hrá otravná pesnička. Je dokázané, že ju nevieš celú, no len po nejaký bod. Ďalej si to zrejme zabudla, no tvoj mozog si ju v hlavne neustále prehráva, aby si vybavil zabudnuté pokračovanie. Najlepšie, čo môžeš spraviť, je si tú pesničku skrátka celú pustiť a tvoje podvedomie konečne uspokojiť. Žiadny mozog neznesie niečo nevedieť. Je pre nás pálčivé nepoznať pokračovanie.
Prišiel čas túto skutočnosť zneužiť aj v snahe získať tvojho ex späť. Dobrým príkladom sú televízne seriály. Keďže sa seriály vysielajú niekoľko mesiacov až rokov, je dôležité ľudí dostať k obrazovkám pravidelne. Bez výsledkov bude totiž seriál zrušený.
No ale späť k seriálom. Tento psychologický fenomén ťa núti zapnúť telku znova, seriál bude mať výsledky, a tak zarobí peniaze. Musíš vedieť, ako to skončí. A pozeráš časť za časťou. Hollywood má tento efekt dotiahnutý do dokonalosti. Ak si podľahla Game of Thrones alebo nejakej telenovele, tak určite veľmi dobre vieš, o čom hovorím. Takmer každá epizóda končí nejakou silnou scénou a ja kričím na telku:
“Čo? To snáď nie! Zase? Ďalšiu časť!”
Samozrejme, že si musím počkať týždeň, no počas týždňa nad tým neraz premýšľam. Toto je efekt cliffhangera vo svojej najpraktickejšej podobe. A presne takýmto spôsobom chcem, aby si pristupovala k telefonátom so svojím ex.
Ako to vyzerá v praxi?
Expartner ti zavolá. Vybuduješ príťažlivosť. A v najlepšom skončíš. A stále dookola.
Poďme si všetky tri kroky rozobrať podrobnejšie.
Rozhovor s ex
V druhej fáze kurzu sme sa bavili o tom, ako premostiť od správ k telefonátom. Správam sa už venovať nebudeme, prišie čas na samotné telefonáty.
Každý tvoj telefonát by mal mať hlavný krátkodobý cieľ. Vytvoriť takú atmosféru, aby si s tebou chcel zavolať znovu. A na to je využijeme efekt cliffhangera. Správna atmosféra ho prinúti zamyslieť sa nad tým, ako veľmi by ťa chcel ešte raz počuť. No pokiaľ sa budeš sústrediť len na to, je ľahké zabudnúť na dlhodobý cieľ. A ten je, že sa potrebujeme dostať od telefonátov k osobnému stretnutiu.
Vieš, čo je pekné na tomto procese? Všetko je, bez toho, aby si si to uvedomila, nastavené tak, aby si zároveň dosahovala krátkodobý aj dlhodobý cieľ. Poďme ale najprv dokončiť túto kapitolu.
Budovanie príťažlivosti cez telefón
Vybudovať príťažlivosť cez telefón je základom, aby ťa chcel počuť znovu. Otázka je ako. Keď poviem, že máš vybudovať príťažlivosť cez telefón, čo ti ako prvé napadne? Flirt? Vzrušujúce reči? Sex cez telefón? Pravdou je, že nebudeme robiť ani jedno z toho. Naučíme sa niečo úplne iné.
Hlavný krok – Skončiť v najlepšom
Tu využijeme cliffhangera v celej jeho kráse. Rozbehneš konverzáciu so svojím ex, zaujmeš jeho pozornosť a v tom najlepšom konverzáciu prerušíš, aby si zvýšila šance, že nad tebou bude premýšľať. A čím viac nad tebou bude premýšľať, tým viac s tebou bude chcieť znova hovoriť. Aby dokončil to, čo dokončené nebolo. Vidíš, ako je to všetko pekne prepojené?
Samozrejme, nie je to všetko také príjemné a rozhovor s ním si určite budeš užívať aj ty. V prospech dlhodobého plánu sa však musíš odhodlať a v tom najlepšom sa rýchlo rozlúčiť a zložiť.
Chápem, že to nie je také jednoduché. Poďme si teda povedať, ako správne prerušiť konverzáciu cez telefón tak, aby sa zachovalo to pozitívne napätie.
Ako správne prerušiť konverzáciu cez telefón?
To, čo ťa teraz naučím, je neuveriteľne mocná zbraň. Pravdou je, že ma to naučila moja súčasná žena. Nevedomky. Dostala ma tým.
Keď som začal randiť so svojou súčasnou ženou, žili sme od seba skoro 500 kilometrov. Takže náš rozvíjajúci sa vzťah stál na dvoch veciach: Schopnosti komunikovať cez správy a schopnosti komunikovať cez telefón. Nikdy som to svojej žene nepovedal, no v telefonátoch je fakt dobrá. Nikdy predtým som nič také nezažil. A teraz to naučím aj teba. Nájdi bod, kedy je konverzácia v tom najlepšom bode.
Pamätám si jeden konkrétny rozhovor cez telefón so svojou ženou. Tá konverzácia v sebe mala všetko. Bola zaujímavá. Vzrušujúca. Nabitá emóciami. A zrazu to nečakane skončilo.
Jej mobil sa vypol a ďalšiu hodinu mi nezavolala. Myslel som, že zošaliem. Bol som nahnevaný? Áno. Bol som sklamaný? Áno. Chcel som pokračovať? Sakra áno!
Po ničom som netúžil v tej chvíli viac, len pokračovať. Volal som jej asi desaťkrát, no stále bola vypnutá. Ako je možné, že sa jej telefón vypol práve v tej najlepšej chvíli? A ako je možné, že sa to deje pravidelne a vždy v tom najlepšom? Vtedy mi tvrdila, že má starý telefón, no prišlo mi to zvláštne. Tak či tak, fungovalo to. Dostala ma do úlohy lovca.
Prečo jej taktika, či už bola vedomá alebo nie, tak dobre fungovala? Pretože som chcel viac. Nič podobné som predtým nezažil. Na určitej úrovni ma to fascinovalo a inšpirovalo k tomu, aby som na sebe zapracoval a bol pre ňu najlepším mužom, akým môžem byť.
Čo týmto všetkým chcem povedať? Nie je to o tom, aby si ukončila konverzáciu len ako prvá a včas. Je to hlavne o tom, aby si ju ukončila v tom najlepšom, v najvyššom bode konverzácie. To robila moja žena a žiadna iná si ma väčšmi neomotala okolo prsta než ona. Musel som vedieť, čo ďalšie by povedala. A psychicky ma ničilo, keď sa v tom najlepšom ozvalo len pípanie odpojeného hovoru.