Dôvod, prečo obdobie nulového kontaktu nesmieš vynechať

Pravidlo nulového kontaktu je určitým časovým úsekom, kedy svojho ex ABSOLÚTNE IGNORUJEŠ, aby si mu mohla začať chýbať a dala mu priestor vyrovnať sa so zlými myšlienkami, ktoré súvisia s tebou. Ty si za ten čas dopraješ dostatok priestoru, aby si sa dala do poriadku emocionálne a urobila zo seba lepšiu ženu.

Prvú časť tejto definície sme si už stihli rozobrať. Ale čo zvyšok?

Pravidlo nulového kontaktu je určitým časovým úsekom, kedy svojho ex ABSOLÚTNE IGNORUJEŠ, aby si mu mohla začať chýbať a dala mu priestor vyrovnať sa so zlými myšlienkami, ktoré súvisia s tebou, kým ty si dopraješ dostatok priestoru, aby si sa dala do poriadku emocionálne a urobila zo seba lepšiu ženu.

Nuž, ak si od svojho ex nedáš odstup, nedopraješ si priestor vyrovnať sa s bolesťou, ktorú rozchod priniesol. V takejto situácii si potom výrazne znižuješ šance, že sa ti podarí svojho ex získať späť.

A okrem iného tu je ešte jedna podstatná vec, o ktorej moji konkurenti radšej nehovoria. Mnoho žien si počas týchto dní uvedomí, že im je vlastne bez muža lepšie.

Pravidlo nulového kontaktu má v skutočnosti viacero významov.

Tie hlavné sú tri. Poďme k nim.

Význam č. 1 – Aby si mu začala chýbať

Osobne verím (a pravidelne sa mi to potvrdzuje), že nulový kontakt je najlepším spôsobom, ako prinútiť tvojho ex, aby si mu začala chýbať. Hoci prinútiť je asi nesprávne slovo, povedzme radšej, že mu na to dáš priestor. Či? Nech je ako chce, podstatné je, že mu začneš chýbať.

Nulový kontakt je niekedy dokonca jediným nástrojom, ktorý potrebuješ na to, aby si svojho ex získala späť. Nie je to však pravidlom. Preto to v žiadnom prípade nepreceňuj.

V každom prípade je však pravidlo nulového kontaktu šikovným nástrojom, ktorý zvyši tvoje šance. Koniec koncov, nemôže ti chýbať niečo, čo máš stále pri sebe. Sama to určite poznáš pri dotieravých chlapoch.

Význam č. 2 – Aby zabudol na všetko zlé, čo k tebe cíti

Jedna vec je pri rozchodoch jasná – prinášajú bolesť a hnev. A to dokonca tak intenzívny, že človeka dokáže priviesť na naozaj zlé chodníčky. Je starou známou vecou, že rozchody dávajú priestor na prejavenie sa nášmu najhoršiemu ja. A to isté platí aj pre tvojho ex. Hlavne prvé dni po rozchode.

Skúsme si predstaviť stupne hnevu na úrovni od najslabšieho – 1, po najsilnejší – 10. Prvé dni po rozchode môže tvoj ex cítiť hnev niekde blízko desiatky, neskôr to poklesne niekde na polovicu, k číslam päť alebo šesť. A po mesiaci už to bude na trojke. Čím viac priestoru mu teda dáš, tým menej negatívnych emócií voči tebe bude prechovávať.

Vieš aký bol môj prvý rozchod?

Povedal som kopec hlúpostí. Ona povedala kopec hlúpostí.

Ja som kričal. Ona kričala.

A môj hnev bol na úrovni 10. Áno, bol som mladý. Nebol som zrelý zvládať také silné emócie. A ani ona. Ale naučilo ma to mnohé. Navyše som postupnom času začal cítiť, že hnev slabne. Po niekoľkých mesiacoch som bol úplne v pohode a mohol som s ňou komunikovať, akoby sa nič nestalo.

Čas vyliečil rany. Teda skoro všetky rany.

Pravidlo nulového kontaktu existuje aj preto, aby i on mal príležitosť vyrovnať sa so svojimi emóciami. Musíš len dúfať, že sa mu to bude dariť rovnako, ako sa to podarí tebe.

Pretože je oveľa ľahšie získať späť muža, ktorý je vyrovnaný s minulosťou než toho, ktorý sa na teba stále hnevá.

Význam č. 3 – Aby si si dala priestor na osobný rast

Pravidlo nulového kontaktu neexistuje len kvôli tvojmu ex, no i kvôli tebe. Áno, dostáva priestor na to, aby sa s emóciami vysporiadal. Ty si tak zasa zvýšiš svoje šance, že ho získaš späť. No aj pre teba je dôležité, aby si prestala konať na základe emócií a začala konať rozumne.

Predstav si, že počas týchto 21 až 45 dní urobíš progres. Začneš cvičiť. Začneš vyrábať vlastnú kozmetiku, spustíš biznis, vojdeš do fitka – hocičo, po čom si dlho túžila, Skrátka v živote pokročíš. Vyskúšaš niečo nové.

Priblížiš sa k najlepšej verzii samej seba a staneš sa šťastnejšou osobou. No to je nie všetko.

Vieš, on sa k tebe nevráti len preto, že to tak chceš. Možno sa vráti, pretože ho desí predstava, že nie je s tebou. No motivovať k návratu ho môže aj to, že v tebe uvidí ženu, akú predtým nepoznal. A tá bude ešte lepšia než tá, s ktorou zdieľal tie najintímnejšie veci a miloval ju.

A aby si sa stala lepšou ženou, potrebuješ na sebe začať tvrdo pracovať. Keď ťa potom po mesiaci prvýkrát uvidí, možno mu vyrazíš dych. A jeho rozhodovanie, či tomu dať druhú šancu, bude o to jednoduchšie. Vlastne mu ani len nedáš na výber.

Každý chce to, čo nemôže mať

Doteraz sme vychádzali zo situácií, ktoré intuitívne dávajú zmysel a je jasné, že takto spoločnosť skrátka funguje. No všetko to má i vedecký základ.

Zoznám sa s teóriou reaktancie, ktorú v roku 1966 definoval popredný psychológ Jack Brehm. Vysvetlím ti to na veľmi jednoduchom príklade. Ak ti napríklad lekár zakáže tvoje obľúbené jedlo, obmedzuje sa tým tvoja osobná sloboda a máš tendenciu zákaz porušiť, pretože chceš pokračovať v niečom zabehnutom.

Tento efekt je o tom, že ľudia chcú to, o čom sú presvedčení, že im patrí. A ak im to odoprieš, dostanú ešte väčšiu motiváciu, aby to dosiahli.

Pomocou reverznej psychológie to však vieme previesť aj do vzťahov. Ak svoju bývalému odoprieš to, čo tak dlho mal, bude to chcieť ešte viac. Ďalší dôvod, prečo sa tak riadiť pravidlom nulového kontaktu. Čím dlhšie ho budeš ignorovať, tým viac na teba bude myslieť a aj úroveň jeho hnevu rapídne klesne.

Jednoducho povedané, implementovaním pravidla nulového kontaktu sa akoby staviaš do pozície tej, ktorá hovorí: “Nemôžeš ma mať. Nemôžeš sa so mnou rozprávať. Nebudeš so mnou.” Máš všetku moc v rukách.

Podvedomie tvojho ex ho zasa presviedča: “Chcem to, čo hovorí, že nemôžem mať. Patrí to ku mne, je to moja súčasť, takže to musím dosiahnuť.

Minulé Vianoce som od svojej priateľky dostal PlayStation 4. Som dospelý muž, ktorý má svoje povinnosti, no vždy som po hernej konzole tak trochu túžil. Ku každej však potrebuješ aj televízor.

No ale keďže televíziu nesledujem, žiaden som doma nemal. Bolo by však nefér nedať šancu darčeku, ktorý ma tak veľmi potešil. A tak som si povedal, že si telku doprajem. Kúpil som si televízor s 92-centimetrovou uhlopriečkou. Tešil som sa ako malé dieťa, no raz som v obchode s elektrom videl dvakrát lepší televízor.

Na hry som nemal toľko času, a tak mi moje racionálno hovorilo, aby som si novučičkú 147-centimetrovú plazmu nekupoval. No vedel som, že ju nemôžem mať a neskutočným spôsobom ma to neustále zožieralo. Je úžasná, chcem ju. A je jedno, či je to televízor alebo žena. Racionalizuješ, uvažuješ, pozeráš sa na to z každej strany, no emócie prevážia.

Čím je niečo nedostupnejšie, tým je to lákavejšie. Je to ako niečo, po čom dlho túžiš, napríkald nový notebook. Najväčšiu hodnotu pre teba má, keď si si ho ešte nekúpila a keď sa pokazí. Počas chvíľ, keď ho používaš, len uvažuješ nad niečím lepším.

Nezabúdaj, ľudia chcú to, čo nemôžu mať.